Competitions Control Committee
Chairperson: John Daly (Walterstown) Secretary: Niamh Regan (Rathmolyon) Fixtures Secretary:
Damien Griffin (Na Fianna) Disciplinary Secretary: Gene Smith (Nobber) Referees’ Administrator: TBC
John Gilmartin (St Peter’s Dunboyne) Peter Collins (Moynalvey) Conor Tormey
(Donaghmore/Ashbourne) Oliver Keegan Fixture Analyst (Gaeil Colmcille),

Hearings Committee
Chairperson: Pat O’Reilly (Simonstown) Secretary: Francis Flynn (Seneschalstown) Francis Lynch
(Kiltale) Liam Kerrane (O’Mahony’s) Andy Fahy (Ratoath) Brian Rennick (Dunderry) Brendan Lynch
(Moynalty) Michael Mullally (Blackhall Gaels) Gerry Giblin (Donaghmore/Ashbourne)

Finance Sub-Committee
Chairperson: Jim Mullery (Slane) Secretary: Gene Smith (Nobber) John Kavanagh (St. Ultan’s) Paddy
Kelly (Kiltale) Mairead Delaney (Dunshaughlin) Jason Plunkett (Clonard) Dessie Murtagh (St. Ultan’s)
John Brogan (Moynalty) Pat Smyth (O’Mahony’s) Tara Rowan Seamus Kenny (Simonstown Gaels)

Hurling Development and Promotion Committee
Chairperson: Martin O’Halloran (Rathmolyon) Vice-Chairperson: John Brennan (Ratoath)Secretary:
Colin Brennan (Rathmolyon) Assistant Secretary: John Andrews (Trim)

Fixture Analysts
Oliver Keegan (Gaeil Colmcille)

Health & Well-being Committee
Chairperson: James Kelly (St. Colmcille’s) Andy Fahy (Ratoath) Brian Carberry (St. Vincent’s) Liz Lacey
(Moynalty) Seán Downey (Na Fianna) Andy Ogle (Trim) Sean Dolan (Moylagh) Eunice Murtagh
(O’Mahony’s) Jim Mullery (Slane)
Maria O’Neill (Dunderry) Mary Meade (Syddan) Gillian Duffy (Duleek/Bellewstown)

Referees’ Administration Committee
Chairperson: TBC. Secretary: Seamus McCormack (Walterstown) John Delaney (St. Peter’s Dunboyne)
Dominic Reilly (Kiltale) Raymond Finnegan (Gaeil Colmcille) Nick Fitzgerald (Kildalkey), Frank Gallogly
(Dunshaughlin)

 

 

Minor Committee
Chairperson: Raymond Finnegan (Gaeil Colmcille) Vice-Chairperson: John Gilmartin (St. Peter’s
Dunboyne)
Secretary: Brian Kelly (Seneschalstown) Assistant Secretary: Declan Black (Kilmainham) Denise
Farrelly (Castletown)

Youth Committee
Chairperson: Ciarán Flynn (Dunsany) Vice-Chairperson: Andrew Lenehan (St. Patrick’s)
Secretary: Gerard Smith (Boardsmill) Assistant Secretary: Aidan Quinn (Ballinabrackey) P.R.O: Fintan
Porter (O’Mahony’s) Assistant P.R.O. Ned Kearney (Simonstown Gaels) Martin Blake (Coaching
Officer)

Coiste Go Games
Chairperson: Ciarán Flynn (Dunsany) Secretary: Fintan Porter (O’Mahony’s) Jamie Queeney (Na
Fianna) Peter Durnin (Kiltale) Ned Kearney (Simonstown Gaels)
Post-Primary Schools’ Committee

Chairperson: Brendan Cummins(Dunsany) Ciarán Flynn (Dunsany)
Ultan Fitzpatrick (Gaeil Colmcille)

Insurance Officer
Jim Lane (Simonstown Gaels)

Coaching & Games Development Committee
Chairperson: Martin Blake (St. Brigid’s) Secretary: Jamie Queeney (Na Fianna) John Gilmartin (St
Peters Dunboyne) Sean Kelly (Dunderry) Peter Durnin (Kiltale) Philip Fay (Dunderry)

 

Cultural Committee
Cathaoirleach: Joseph O’Brien (Scrín) Cathal Joyce (Clann na nGael) Michael Heery (Naomh Bríde)
Anna Rooney (Baile Shláine) Michael Carr (Bhulf Tón) Roisin McGaley (Átha Troim) Michelle Mullen
(Cill Maighneann )Pat Farrelly (Átha Troim) Aisling Dwyer (Druim Samhraidh) Ciarán Farrelly (Átha
Troim) Hannah Leahy (Domhnach Seachnaill) Lenore Mc Gahan (Drumconrath)
Matthew Gilsenan (St. Michael’s)

Information Technology Committee
Chairperson: Tom Callaghan (Duleek/Bellewstown) Ciarán Flynn (Dunsany) Jason Plunkett (Clonard)
Brian Kelly (Seneschalstown)

Youth Planning Committee
Chairperson: Paddy Kelly (Kiltale) Secretary: Michael Bennett (O’Mahony’s) Raymond Finnegan (Gaeil
Colmcille) Brian Kelly (Seneschalstown) Martin Blake (Coaching Officer) Ciaran Flynn (Dunsany) Fintan
Porter (O’Mahony’s) Jamie Queeney (Na Fianna)

County Team Management Panel Committee
John Kavanagh (St. Ultan’s) Mairead Delaney (Dunshaughlin) Jim Mullery (Slane) Paddy Kelly (Kiltale) Seamus
Kenny (Simonstown) + 2 players from both senior Football and senior Hurling teams.

Public Relations/Marketing Committee
Chairperson.: Ciarán Flynn (Dunsany)
Vice-Chairperson: Martin O’Halloran (Rathmolyon)
Secretary: Brian Kelly (Seneschalstown)
Assistant Secretary: Fintan Porter (O’Mahony’s)
David Rispin (Cortown) Francis Flynn (Seneschalstown) Stephen Smyth (Kildalkey) John O’Brien
(Nobber) Raymond Finnegan (Gaeil Colmcille) Alan Tormey (Gaeil Colmcille) Brendan Cummins
(Dunsany) Joseph O’Brien (Skryne)

Páirc Tailteann & Dunganny Games Committee
Chairperson/Event Controller: Paddy O’Dwyer (Dunshaughlin) Safety Officer: Jim Lane (Simonstown
Gaels)

Head Steward: Jim Cooney (Ballinabrackey) John Kavanagh (St. Ultan’s) Paddy Kelly (Kiltale) Jim
Mullery (Slane) Arthur Reilly (Boardsmill) Ned Bland (Ballinabrackey) Ciarán Flynn (Dunsany) Martin
O’Halloran (Rathmolyon) Jason Plunkett (Clonard) Anne McDonnell (Summerhill) Mairead Delaney
(Dunshaughlin) David Clinch (Walterstown) Brian Kelly (Seneschalstown) Dessie Murtagh (St. Ultan’s)

Historical Committee
Chairperson: Brendan Cummins(Dunsany) Secretary: Jim Gilligan (Dunshaughlin) Seamus Brennan
(Trim)
Donie Mooney (Summerhill) Pat Farrelly (Trim) Eddie O’Reilly (Oldcastle)
Designated Liaison Person: Brian Carberry (St. Vincent’s)
Ambassador for Meath GAA: Sean Boylan (St. Peter’s Dunboyne)

Cups Committee
Barney Allen (Rathkenny) Brendan Cummins (Dunsany) Kit Mitchell (Killyon)
Planning and Training Committee
Brian Carberry (St. Vincent’s) Paddy Kelly (Kiltale)

Physical Planning and Safety Committee
Jason Plunkett (Clonard) Jim Lane (Simonstown Gaels) Paddy Kelly (Kiltale)

Infrastructure Committee
Chairperson: Noel Dempsey
Secretary: Liam Mulvihill
Seamus Kenny
John Kavanagh
Mairead Delaney
Jim Mullery
Jason Plunkett
Paddy Kelly

Football Development Committee
Chairperson: Conor O’Donoghue
Barry Callaghan
Owen Brennan
Seamus Kenny
Gerry McEntee
John Kavanagh